There was an error - please try again.
Thank you for your interest. We will return!
Cable gland 1.4305 HSK-INOX M25X1,5
| sch-product-heading-ean | 5703472536484 |
| sch-product-heading-type | HSK-INOX M25X1,5 13MM-18MM - 1673250050 |
| Supplier | Hummel |
| sch-product-heading-productno | 79.13.024.118 |
| sch-product-heading-provideproduct | sch-product-provide-article-s |
| sch-product-heading-instock | Out of stock79.13.024.118 |
| Arrival time (days) | 17 |
| sch-product-heading-sales-packaging-size | 10 |
| sch-product-heading-minimumsale | 10 |
| sch-product-heading-unit | St |
Hummel cablegland 1.673.2500.50 HSK-INOX-EMC-Ex Metric
EMC-compatible cable gland made of stainless steel Cable diameter 13 18 mm
Clamping insert Polyamide V0 according to UL 94
Ex-protection level II 1D Ex ta IIIC Da,
II 2G Ex eb IIC Gb
External thread (AG) M25 x 1,5
Height (H) 26 mm
Material INOX 1.4305
Material o-ring NBR
NEMA type rating 4,
4X,
6
EMC-compatible cable gland made of stainless steel Cable diameter 13 18 mm
Clamping insert Polyamide V0 according to UL 94
Ex-protection level II 1D Ex ta IIIC Da,
II 2G Ex eb IIC Gb
External thread (AG) M25 x 1,5
Height (H) 26 mm
Material INOX 1.4305
Material o-ring NBR
NEMA type rating 4,
4X,
6
| sch-product-heading-prop | sch-product-heading-propval |
|---|---|
| Delbar forskruning | Nej |
| EC000441 | EC000441 |
| EMC-udførelse | Ja |
| Eksplosion-testet version | Ja |
| For Ex-zone | 1, 2 |
| For Ex-zone støv | 20, 21, 22 |
| For armeret kabel | Nej |
| Forskruning til fladkabel | Nej |
| Gevindlængde | 7mm |
| Gevindtype | Metrisk |
| Glasfiberforstærket | Nej |
| Kapslingsklasse (IP) | IP68 |
| Materiale | Metal |
| Materialekvalitet | Rustfrit stål 304 (V2A) |
| Med kontramøtrik | Nej |
| Multitætningsindsats | Nej |
| Nøglebredde | 30mm |
| Overfladebehandling | Ubehandlet |
| Slagfast | Ja |
| Spiraltop | Nej |
| Type | Lige |
| Velegnet til kabeldiameter | 13 - 18mm |

